Márkafelépítés:
Történet
Adolf Dassler, az adidas legendás alapítója 1900. november 3-án született a németországi Herzogenaurachban, a helyi pékmester legidősebb fiaként. Az első világháború után a frontvonalról hazatérve azonban nem folytatta a családi hagyományt, hanem cipészműhelyt nyitott, és sportcipőket kezdett készíteni. Elve az volt, hogy minden sportolónak a lehető legjobb, speciálisan a saját sportja igényei szerint kialakított cipőt kell viselnie, amely a sérülésektől is megóvja viselőjét. Alapanyag tekintetében jó darabig nem volt túl sok választása: a háború után tömegével megmaradt sátorponyvákat használta fel.
A futóknak először az 1928-as amszterdami olimpián volt alkalmuk élesben is kipróbálni Adi Dassler lábbelijeit, a 30-as évek közepére pedig már tizenegy sportág képviselői hordták a harmincféle modell valamelyikét. A II. világháború pusztításai a céget is megviselték, csak 1948-ban tudott újra megindulni a termelés. Ekkor vette fel a vállalat a máig használatos nevét, amely az alapító vezeték- és keresztnevének első szótagjaiból áll. Egy évvel később Adi Dassler bejegyeztette a legendás háromcsíkos márkajelzést. 1954-ben a német válogatott azzal nyerte meg a labdarúgó-világbajnokságot, hogy a játékosok a magyarok elleni döntő félidejében hosszabb stoplit cseréltek adidas cipőikre. A 60-as évektől kezdve újabb és újabb termékcsoportok kerültek az adidas palettájára, a labdától a sportruházatig, melyek a cipőkhöz hasonló nagy sikert arattak. 1978-ban Adi Dassler meghalt, ekkor fia, Horst vette át a vállalat irányítását, de nem sokkal később, 1987-ben ő is elhunyt.
1992-ben útjára indult az első Streetball turné, és az eleinte múló divatnak gondolt játék az elkövetkező évek során önálló sportággá kinőve magát szédületes karriert futott be. A következő évben Robert Louis-Dreyfus lett a vállalat elnöke, aki új marketingstratégiát dolgozott ki. Ennek szellemében újra megjelentek a boltokban a 70-es évek legendás cipői, hagyományos és újragondolt változatokban egyaránt. A cég ismét növekedési pályára állt, és az 1996-os atlantai olimpia, valamint a Futball EB soha nem látott sikerei után 1997-ben az adidas megvásárolta a Salomont, amely mind termékkínálatban, mind földrajzi eloszlás terén tökéletesen kiegészíti az adidast. A Salomon erős észak-amerikai és japán jelenlétének köszönhetően az adidas megerősítette pozícióját az Egyesült Államokban, ahol egy új fejlesztőközpontot is létrehozott. A cégcsoport forgalma évről évre rekordokat dönt, amiben annak is jelentős szerepe van, hogy olyan karizmatikus sztárok népszerűsítik a márkát, mint pl. David Beckham, akinek szponzori szerződését idén 2008-ig meghosszabbították.
A termék
Adi Dassler mindig is élen járt az innovációban: az ő nevéhez fűződnek az első, sportágakra szabott speciális cipők, az első cserélhető stoplis cipő, az első alacsony szárú kosarascipő és még sorolhatnánk. Az adidas a cipők kialakítása során maximálisan figyelembe veszi a sportolók igényeit. Így született számos legenda, köztük a ma újra felfedezett Rome futócipő, amely az 1960-as római olimpiára készült, vagy az alacsony bokájú kosárlabdás cipő, a Superstar, amely először 1969-ben került az üzletek polcaira, 1994-ben pedig megszületett a Predator nevű, forradalmian új futballcipő.
Az adidas termékpalettája jelenleg három markánsan elkülöníthető divízióra osztható: a „Sport Performance” középpontjában változatlanul a teljesítmény, a siker és az innováció áll. Ez a koncepció az, amelyben a leginkább érzékelhető Adi Dassler öröksége, a sportteljesítmények iránti szenvedély és a „Mindörökké sport” szlogen valódi jelentése. A klasszikus, úgynevezett trefoil-logóval ellátott „Sport Heritage” divízió a versenysport helyett már sokkal inkább a hétköznapi emberek mai életszemléletét és világát célozza meg. Ez az a stílus, amely az „old school” és a retrohullámot meglovagolva újra trendivé emeli az egykor újdonságnak számító darabokat, amelyek hétköznapi, utcai viseletként hordva elsősorban az önkifejezést, az eredetiséget helyezik a középpontba. Az adidas harmadik termékcsoportja az elismert japán divattervező, Yohji Yamamoto által alkotott, nálunk egyelőre még különlegességnek számító „Sport Style”, amelynek koncepcióját a sport és a legújabb divat futurisztikus találkozása ihlette.
Link