Az INteRNeTTo az 1990-es évek legnépszerűbb hírportálja volt. Az index.hu alapító szerkesztőstábja később innen vált ki.
Az iNTeRNeTTo alapításának előzményei:
Nyírő András és Szakadát István 1992-ben egy multimédiás anyagot készített, melynek a Politika címet adták. Az anyag az MSZMP és KB tagjainak fényképeit, életrajzait, plakátokat, és mozgóképfelvételeket tartalmazott. Ez egy kereshető, hiperhivatkozásokkal teli magyar multimédiás CD-ROM lett, melyet az Aula Kiadó 300 példányban ki is adott. Nagy sajtóvisszhangot kapott.
Ezután a szerzők egy rendszeresen megjelenő CD-ROM magazin ötletével megkeresték Gerényi Gábort. Végül az [IDG Magyarország]? igazgatójával, Bíró Istvánnal állapodtak meg az ABCD névre keresztelt lemez önálló kiadványként való terjesztésében.
Az iNTeRNeTTo megalakulása:
Az 1990-es évek közepén komolyabbá vált az internetpiac. Megjelent a web és a böngészők. Nyírő András Szakadát István javára lemondott az ABCD főszerkesztőségéről és Uj Péterrel iNTeRNeTTo néven egy új internetes magazint indított. Ezt ugyancsak az IDG finanszírozta. Egy évre 1995-ben 200 ezer forintot adott a költségvetésre. A stáb nagyjából ugyanaz volt, mint az ABCD-nél. Az IDG épületében, egy szobában, egy számítógéppel folyt a munka. A név telitalálatnak bizonyult, ugyanis a magyar közvélemény évekig az internettel azonosította az iNTeRNeTTo-t.
Munkamegosztás:
- A csapat tagja lett [Horváth Iván]?, aki az irodalmi rovatot vezette (Bábeli könyvtár)
- Gerényi Gábor internetes rádióadásokat készített
- Barczi Imre ötletéből heti hírlevelet indítottak, melyre ingyenesen elő lehetett fizetni. Hetente aktualitásokat küldtek ki, ekkor még nem frissült naponta az oldal.
- 1996-ban a csapat új tagokkal gazdagodott: Bodoky Tamás a cyber rovatot szerkeztette, Kiss Bori a moon-t, [Mihancsik Zsófia]? pedig tematizált fórumon dolgozott. Ennek A hét kérdése nevet adták, ahol politikai viták zajlottak.
Megalakult a lap napi ügyelet és így a főbb hírek frissítése napi szintűvé vált. A Median napi 2000 olvasót mért, de ekkor még nem voltak hirdetők az oldalon.
- elindult a tech rovat Barczi Imre vezetésével
1996-ban internetes kiállítást rendeztek amerikai kezdeményezésre. Az iNTeRNeTTo virtuális magyar pavilonnal jelent meg az Internet Expón. Erre a Nemzeti Kulturális Alaptól 25 millió forintos támogatást nyertek. Az összegből, amit magyar nyelvű tartalomfejlesztésre szántak az IDG és a lebonyolításban részt vevő Műcsarnok is százalékot kért.
1997-ben az olvasók kérdései alapján szerkesztődő, webkamerával és szövegben közvetített online interjúk indultak. Válaszadók között megtaláltuk [Friderikusz Sándor]?t, [Lovasi András]?t és Horn Gyulát is. A miniszterelnöki interjú tízezres közönségét nem bírta a szerver, ezért azt hamarosan kétprocesszorosra bővítettek.
Később külön szerkesztőségi bázissal vidéki mellékletek is indultak:
Szegeden, Kaposváron és Erdélyben [Takács Viktor]? és [Szemők Árpád]?, Kaprinay Zoltán vezetésével pedig Pozsonyban.
Két év alatt 15 vidéki melléklet jött létre.
Későbbi fórumrendszer megalkotója [Kéki Balázs]? és [Nemes Dániel]? ekkor csatlakozott a csapathoz rendszergazdaként.
A lap fóruma az ország legnagyobb hagyományokkal rendelkező és legrégebbi internetes fórumává vált.
1997-ben jelentkeztek az első bevételek a hirdetésekből.
1998-ban [Lánczi Éva]? vezetésével kísérleti internetes tv-adást indítottak.
Az IDG és a szerkesztőség szakadása:
1998-ra az iNTeRNeTTo volt az egyetlen és legnépszerűbb hírportál az országban. Ekkor már nyolcezer volt a napi látogatottság és megindult a befektetői érdeklődés. Az IDG elzárkózott ezektől a megkeresésektől és megemelte a fejlesztési támogatásokat. Ebben az időben 2,5 millió volt a bevétel és a kiadás is. A lapot komoly hírportállá akarta fejleszteni a csapat és már több százmillió forintról szóltak a befektetői ajánlatok.
A lap vezetői megkezdték a kivásárlási tárgyalásokat az IDG-vel koncepcionális ellentétek miatt. [URL Consulting]? néven Nyírő András, Gerényi Gábor és Uj Péter céget alapítottak és 1999. áprilisában 15 milliós kivásárlási ajánlatot tettek az IDG-nek.
A következő szerkesztőségi ülésen Bíró István elbocsátotta az ajánlattevőket, ezért az egész szerkesztőség felmondott és egy hónap múlva megalakították az index.hu-t.