Dizájn,
disegnare (olasz): rajzolni
design (angol): terv, tervrajz, elgondolás, minta
Magyar nyelvterületen három jelentésköre van a szónak:
1. Design: tervezés Bármilyen tárgytervezés, melyben a követelmények három nagyobb körét kell egyszerre figyelembe venni: a.) funkciót, használhatóságot, biztonságot b.) esztétikus megjelenést, stílust c.) gazdaságos és egyszerű kivitelezést, ill. gyártást. A különböző műfajokban nem egyforma súllyal szerepel e három szempont, de valamilyen mértékben mindig szem előtt kell tartania a designernek.
A design körébe tartozik az alkalmazott vizuális művészetek valamennyi ága:
- az építészet,
- a mérnöki tervezés (híd, ipari konstrukció, gépek),
- a tárgytervezés (vagy ipari forma, a járműtől az evőeszközig),
- az öltözködés,
- a grafikus műfajok (tipográfia, reklám),
- és általában a vizuális-kreatív tevékenységek.
Ezek a szakterületek rendszerint rajz segítségével kommunikálnak a megrendelővel, a többi szaktervezővel, és a kivitelezővel - ezért indokolt a "design" elnevezés. Olykor az elvont (pl. folyamat-) tervezést is nevezik designnak.
2. Design: ipari formatervezés A design szűkebb értelemben ipari formatervezést jelent, a 20.század első felében terjedt el a fogalom, a Bauhaus (1919-1933) tevékenységét követôen. Magyarországon kb. a 60-as évek óta használják ebben az értelemben. Az elnevezés megkülönböztetést jelent a tárgytervezés és -készítés gyári változata, és a korábban általános iparművészeti, kisipari kézműves és népművészeti tárgyalkotástól. A design fogalma és a tevékenység az ipari tömegtermeléssel párhuzamosan terjedt el a világban.
3. Design: webdesign A [webdesign]? eredeti értelmében szintén a három fő szempont: funkció - forma (grafika) - kivitelezés (programozás) egyidejű figyelembevételét jelenti. A weboldal szerkezeti felépítése (information architecture, vagy site architecture), grafikai megjelenése és programozása egyformán fontos szerepet játszik. Az utóbbi években megfigyelhető a tendencia, hogy csak a grafikai megjelenés tervezését mondják "webdesign"-nak, ami visszatérés a szó eredeti értelméhez ("rajz"), de a jelentés elszegényedése is, mert nem foglalja magában a használhatóság (usability) és a programozás tervezését. Kapcsolódó fogalom: [grafika]?, usability, [információ-architektúra]?, [site-architecture]?, [ergonómia]?.