interjú: angolul interview = találkozni
Angolul a szó sokkal pontosabban fejezi ki a műfaj jellegzetességeit, mint magyarul. (Jelenti még: kifaggatni, kikérdezni, kihúzni valakiből valamit - kihallgatás jellegű).
A magyar média legkedveltebb műfaja, nyugaton háttérbe szorulóban van. Az interjú mindig hitelesebb, mint valakit idézni. Meginterjúvolni valakit annyit jelent, hogy felkínáljuk a lehetőséget a megszólalásra.
Az interjú speciális válfaja a sajtótájékoztató (az újságíró kérdez, a közszereplő válaszol).
1836-ban az első interjút James Gordon Benett készítette az Egyesült Államokban a New York Daily Heraldban egy prostituált meggyilkolásáról. (Valójában ő találta meg a gyilkost az interjúk segítségével). Magyarországon először 1860-ban egy Pollack nevű bécsi újságíró készített interjút Deák Ferenccel.
Az interjú az újságírás alapműfaja, de egyben egyfajta munkamódszer is. Az újságíró gyakran kezdeményez beszélgetést azzal a céllal, hogy információhoz jusson, aztán ezt nem ebben a formában jelenteti meg, hanem feldolgozza. Interjú, miközben egy munkamódszer, akár művészi élményt jelenthet az olvasónak.
Az interjú két ember beszélgetése azzal a céllal, hogy a közönség részben információkhoz jusson, részben beavatottja legyen egy olyan párbeszédnek, amely számára művészi élményt nyújt. Az interjú intim műfaj; két ember beszélgetése mindig személyes, közben mindketten tudják, hogy a beszélgetést százezrek olvassák, milliók nézik.
Az interjú típusai
a) Információszerző alapinterjú
b) Álinterjú
c) Magazin típusú interjú
d) Nagyinterjú
e) Tematikus interjú
f) Mélyinterjú (életútinterjú)
(Ajánlott olvasmány: Truman Capotte: Mozart és a kaméleonok - öninterjú)