Minden kereskedelmi úton, vagy anélkül terjesztett nyomdai, reprográfiai vagy számítógépes eljárással készült könyv, időszaki kiadvány, sajtótermék vagy egyéb dokumentum (mint [kiadvány]?) elkészítése tervezéssel és szerkesztéssel kezdődik.
A kiadványok esztétikai megjelenése és áttekinthető rendszerbe szerkesztése nagy mértékben hozzájárul a a kiadás céljainak eléréséhez, legyen az szórakoztatás, információközlés, esetleg reklám. Befolyásolja továbbá a kiadványok olvashatóságát, használhatóságát, népszerűségét. Az egyes kiadványok esztétikai és kivitelezési követelményeknek megfelelő előkészítését, szerkesztését nevezzük kiadványszerkesztésnek.
A kiadványszerkesztés folyamatának több különálló, de egymásra épülő lépése van:
- A megrendelő és a kiadványszerkesztő meghatározza a vázlatos tervet és a minőségi követelményeket, melyben meghatározzák a költségeket, a kivitelezési időt és a minőségi elvárásokat.
- A vázlatos terv alapján a szerkesztő meghatározza a kivitelezés követelményeit a kiadvány fajtája szerint - a nyomdai vagy egyéb tipusú megjelenítés műszaki feltételeinek figyelembevételével. Ebben a lépésben összegzi a szerkesztő a kivitelezéshez szükséges munkafázisokat, melyek a megrendeléstől függően lehetnek:
- szövegírás
- lektorálás (szakmai, irodalmi)
- hozott anyag felvitele adathordozóról
- szerkesztés
- korrektúra
- látványtervezés, grafikai munkák
- tördelés
- képfeldolgozás, grafikonok szerkesztése, táblázatok készítése
- egyszerűbb nyomtatás, vagy az eddig elkészült anyag átadása adathordozón
- chromalin, proof készítése
- papírnyomat, pausz, film készítése
- nyomdai, kötészeti munkák, speciális követelmények
- csomagolás, szállítás
- A megrendelő által kért munkafázisok megvalósítóival és kiadványhoz szükséges anyagok beszállítójaival való konzultálás, árajánlat kérése, ezek dokumentálása és határidőzése, a megrendelő felé végleges írásos árajánlat készítése, mely tartalmazza:
- a kiadvány végleges specifikációit, úgymint a végleges méret, példányszám, a borító ill. a belívek papírja, színe, súlya, a tervezett színek száma, fajtája, kötészet
- a kiadvány előállítási költségeit munkafázisonként
- a határidőket
- a fizetési feltételeket
- A kiadvány szöveges és grafikai részeinek tervezése, tördelése, korrektúrája
A szerkesztés technikai és művészeti része, mely folyamat során meghatározásra kerülnek
- a méretek, (ívméretek, vágott méret, papír szabványméretek, boríték sztenderd méretei, szedéstükör, margók, kifutó képek, átmenetek, felülnyomás-kiütés)
- a színek (processz színek, színbontás RGB, CMYK, direkt színek, színskálák)
- a tipográfia és az oldalfelépítés (betűtípusok, sortávolság, hasábok, térközök, oldalszámozás, élőfejek, élőlábak, ábrák, illusztrációk)
- egyéb, a kiadvány mérete szerinti technikák, feltételek (ívfogó, nyomás előtti körülvágás, hajtások, irkafűzés, ragasztókötés, cérnafűzés, nyomás utáni körülvágás)
- Proof, nyomdai vagy egyéb megjelenítési alapanyag előállítása, véglegesítése
- A kiadvány nyomtatása, vagy egyéb megjelenítési technológiával való elkészítése
A kiadványszerkesztés mára teljesen összefonódott a számítógép használatával. Asztali kiadványszerkesztésnek (Desktop publishing, DTP) nevezik a kiadványszerkesztés számítógéppel végezhető szakfeladatait a szövegírástól a grafikai munkákon keresztül a nyomdai előkészítésig.