A szemantikus web a jövőbeli világháló elnevezése, amit "gondolkodó" webként, néha web3.0-ként is szoktak említeni. Célja, hogy a World Wide Web-en megtalálható információkat egységbe rendezze, és egy olyan hálózatot hozzon létre, ahol a különböző adatokat nem csak a felhasználó ember, hanem automatizált alkalmazások is képesek egymással megosztani és feldolgozni.
Eredményként egy globális adatbázis jön létre, amiben a [website]?-okon található információkhoz leíró címkék rendelődnek, illetve amiben az információk úgy kapcsolódnak össze, hogy a számítógép hatékonyabban, kvázi a felhasználó "fejével gondolkodva" találhassa meg az igényelt adatokat, új típusú társításokat hozva létre a különböző információk között.
Alapegysége a metaadat, azaz olyan forrás, amely saját magáról ad információt.
A szemantikus weben futó okos alkalmazások például kedvenc ételünket rendelik meg az internetes pizzériából (délután 5-kor, mert olyankor szeretünk pizzázni), felhívják a figyelmünket szüleink aranylakoldalmára, ami a hétvégén lesz, megrendelik a hiányzó Prince DVD-t (az amerikai nyomásút, mert az kompatibilis a DVD-lejátszónkkal) stb. A webes [kereső]?k "értelmesen" fognak keresni, és például az aszparágusz szóra történő kereséskor a találatok között a csirág és a spárga kifejezések is megjelennek.