A sales house olyan - reklámhelyeket értékesítő - ügynökség, amely összefogja különböző, jellemzően prémium (nagy elérésű, ismert márkájú, minőségi tartalmú) médiumok - sajtótermékek, rádió-, televíziós csatortnák, internetes site-ok - hirdetési felületeit, prémium inventory-ját, majd saját portfólióba rendezve, különböző összetételben és árazással - legtöbbször kizárólagos joggal - értékesíti a médiavásárló ügynökségeknek, direkt hirdetőknek vagy bármilyen egyéb hirdetésvásárló félnek a reklámpiacon. A sales house ügyfele a médium (angolszász terminológia szerint [publisher]?), az ő érdekeiket képviseli a sales house a hirdetők felé, és próbálja a hirdetőknek sales house rendszerben a legtöbb hirdetésmegjelenést értékesíteni, és ezzel a kiadónak bevételt termelni - jutalékért vagy esetleg fix díjazásért. (Némi zavarra adhat okot az elnevezések terén, hogy ugyanerre a cégtípusra néha azt a médiaügynökség kifejezést is használják, aminek - a széles körű, bevett értelmezése szerint - az ügyfele amúgy éppen a hirdető, és ami a hirdető megbízásából, az ő érdekeit képviselve végez médiatervezést és médiavásárlást).
Magyarországi megjelenésükkor a sales house-ok még általában a nagyobb [médiatulajdonos]?ok saját tulajdoni körükbe tartozó felületeit értékesítették, mint például a [Danubius rádió]? reklámidejét és weboldalai reklámhelyeit értékesítő Danubius Sales House, az RTL Klub érdekeltségi köreibe tartozó [reklámfelület]?eket értékesítő [R-Time]?, az Indexet is tulajdonló [CEMP]? felületeivel kereskedő [CEMP Sales House]?, vagy az [Origo AdHouse]?, majd megjelentek a független, ún. partner site-ok felületeit értékesítő sales house-ok, amelyeknél a reklámfelületeket eladó médium és a sales house tulajdonosi körében nincs átfedés.
A sales house-ok esetében fontos jellemző, hogy tevőlegesen képviselik az ügyfeleiket, azaz a médiumokat - pl. bemutatót tartanak róluk a hirdetők felé, értékesítési kiadványban szerepeltetik őket stb. -, és személyes értékesítő csapattal rendelkeznek. Jellegéből fakadóan ezért alapvetően a "short-tail", prémium médiumok az ügyfeleik, ugyanis bizonyos médiumszám fölött - elaprózott portfólióval - a sales house már nem lenne képes, nem érdeke ellátni az egyenkénti képviseletet. Ez pedig meghatározza, hogy nagy elérésű médiumokról beszélünk a sales house-ok ügyfélkörében. (Kis olvasó-, látogatószámú niche médiumok esetleg akkor lehetnek sales house tagok, ha nagyon speciális, erős branddel, prémium tartalommal bírnak, és egy adott célcsoport felé jól értékesíthetőek a felületeik.)
Az internet elterjedésével újabb és újabb sales house-ok jöttek létre, amelyek egy része idővel ad networkké vált, azaz [long-tail]? tartalmak, weboldalak reklámfelületeinek vagy short-tail portálok eladatlan, másodlagos inventory-jának sokszor automatizált értékesítését végzi. (Gyakran fordul elő hibrid modell, amikor a hirdetéseladást végző szolgáltató egyidejűleg prémium felületeket és inventory-t értékesítő sales house-ként és másodlagos inventory-t árusító ad networkként is funkcionál.)
A független - azaz a képviselt médiummal nem egy tuladjonosi körbe tartozó - sales house-ok létjogosultsága tehát a nem nagyon nagy médiumok (mert azok általában saját értékesítéssel bírnak, akár saját sales house révén) és nem is túl kicsi, mindenképpen minőségi médiumok számára nyújtott szolgáltatásban van.
A sales house rendszer magyarországi fejlődésével, [piaci szereplő]?inek gyarapodása mellett felmerült az igény ezen cégek érdekképviseletére, közös fórum kialakítására, melyen belül a a sales house ügynökségek közösen keresnék a megoldást a felmerülő problémákra, kialakítanák a minőségbiztosítás és képzés feltételeit, illetve szakmai eredményeiket megosztanák egymással. Erre a célra hozta létre 2009 szeptemberében a Magyar Reklámszövetség Sales House tagozatát.
Magyarországon 2011 tavaszán jelenlévő sales house-ok:
Tulajdonosi sales house-ok:
- A közmédiumokat értékesítő sales house (MTVA Sales House)
- [CEMP]? Sales House
- EMG Sales House (értékesít nem csak EST Média tulajdont is)
- IKO Sales House (az RTL és tematikus csatornáit értékesíti)
- Integrált Média Megoldások Kft. ([Geomédia]? tulajdont értékesít, beleértve a résztulajdon NeoFM-et is)
- Origo AdHouse
- Ringier Online Sales House (értékesít nem csak Ringier-tulajdont is)
Független (majdnem kizárólag digitális médiumokat értékesítő) sales house-ok:
- [Actual Media]?
- Adaptive Media (offline és mobilmédia hirdetési felületeit is árulja)
- [At Media Hungary]? (a korábban a Chello Central Europe Sales által képviselt csatornákat értékesíti)
- [EVO Media]?
- [GMedia]?
- [Infinety]?
- [Lighthouse Media]?
- [MediaGo]? MediaSales (nemzetközi franchise részeként)
- [Thinkdigital]? (nemzetközi digitális sales house és ad network)
Forrás: Neo Interactive online marketing ügynökség